DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Všeobecne o chove morčiat


 
Morské prasa (Cavia porcellus)

  Morské prasa alebo inak povedané morča prišlo k nám do Európy  začiatkom 16. storočia z Južnej Ameriky. Zo začiatku bolo veľmi drahé a mohli si ho dovoliť len ľudia z vyššej vrstvy. Nakoľko sa morčatá rýchlo množia, za pomerne krátky čas si ich mohli dovoliť aj menej majetní ľudia. Za túto dobu bolo vyšľachtených veľa farieb a druhov. Základné delenie farieb sa delí na čiernu radu a červenú radu a každá táto rada sa delí na pigmentovanú a nepigmentovanú radu. Do čiernej pigmentovanej rady patria čierna, lila ,slateblue a do nepigmentovej rady patria čokoládová a béžová. V červenej pigmentovanej rade je červená a v nepigmentovanej rade sú  oranžová, zlatá, buff, šafrán, krémová, ice cream, biela s tmavými očami a biela s červenými očami. U čistokrvných jedincov by sme mali dodržať podľa štandardu, že čierna rada sa nesmie krížiť s červenou a pigmentovaná s nepigmentovanou, ale je tu jedna výnimka, a to že čierne morčatá sa môžu krížiť s červenými. Morčatá sa rozdeľujú na tri základné plemená a to na dlhosrsté, krátkosrsté a bezsrsté. Medzi dlhosrsté plemená patria: Sheltia, Coronet, Texel, Merino, Peruánec, Angora, Alpaka a Mohér. Ich srsť by mala mat 20 cm podla štandardu, ale záleží to od plemena. Vyžadujú pravidelnú starostlivosť o srsť vo forme kúpania a česania. Medzi krátkosrsté plemená patria Hladké obyčajné, Crested, Anglický rex/Americký teddy, Švajčiarsky teddy a Rozeta. Sú nenáročné na údržbu srsti. Ich srsť je zhruba dlhá maximálne 4 cm, okrem Švajčiarskeho teddyho, ktorý ju má dlhú 7 cm.  Posledným plemenom sú bezsrsté  plemená, kde patria Skyn a Baldwin. Sú oveľa náročnejšie na starostlivosť ako ostatné druhy, je to aj pomerne nové plemeno u nás. Podľa štandardu by sa nemali morčatá krížiť krátkosrsté X dlhosrsté; Rex X US teddy; Rozeta X iné plemeno; Švajčiarsky teddy X iné plemeno; Peruánec, Alpaka X Šeltia, Texal. Ďalším nevhodným krížením je zo zdravotného hľadiska ako sú napríklad satén X satén a nekontrolované kríženie príbuzných jedincov.
    Morské prasiatka môžeme chovať v rôznych zariadeniach,  najbežnejšie sú klietka a akvárium,  takéto zariadenie by nemalo byť menšie pre jedno morča ako 50X50X35 cm. Ako podstielku je najlepšie používať hobliny. Vodu je dobré umiestniť do napájačky, misky sú nepraktické lebo sa rýchlo znečistia. Potravu im dávame z rôznych druhov zŕn a granúl, ktorú umiestnime do misky, dá sa kúpiť v každom chovprodukte. Nevyhnutnou potravou je seno, tvorí základ potravy. Keďže morča si samo nevie vytvárať vitamín C, jeho nedostatok môže viesť k rôznim ochoreniam a znížení imunity. Mali by sme ho denne podávať v čerstvom ovocí,  zelenine a tráve. Ako sú napríklad mrkva, jablko, melón, paprika, uhorka, paradajka, púpava atď. Každému morčaťu ako aj ostatným hlodavcom neustále rastú zuby a musia si ich obrusovať. Na obrusovanie sú vhodné konáriky z ovocných stromov, suchý rožok alebo chlieb.
  Morčatá sú veľmi spoločenské zvieratá a v skupine sa cítia dobre. Veľmi dobre sa znáša párik alebo dve samičky. Dvaja samčekovia väčšinou tak dobre spolu nevychádzajú, ale sú aj výnimky. Výhodou chovu dvoch morčiat rovnakého pohlavia je, že sa zabráni nechceným mláďatám. Pri chove mláďat musíme dbať na to, aby samička pri prvom pripustení nemala menej ako 4 mesiace a nevážila menej ako 500g. Ale zas treba dbať na to, aby nemala viac ako rok, lebo by mohla mať problémy pri pôrode, ktoré by sa mohli skončiť smrťou. Samček je vhodný do chovu už vo veku 2-3 mesiacov. Samička máva ruju každých 14-18 dní, iba v tomto období sa môžu napariť. Po oplodnení je samica gravidná 8-10 týždňov. Mláďatá sa rodia osrstené a s otvorenými očami, vo vrhu ich býva 1-5. Po narodení sú schopné skoro hneď prijímať tuhú stravu. Ale pri matke by mali byť 4-5 týždňov,  pretože cicajú mlieko a pri skorom odstavení môžu uhynúť. Morčatá sa dožívajú 3-6 rokov, výnimočne aj viac.